History

Jezioro Garda

Jezioro Garda jest największym jeziorem we Włoszech, znanym również jako Benaco, nazwanym tak w okresie rzymskim. Jego najszersza, południowa część, znajdująca się w okolicy Pianura Padana, jest otoczona wzgórzami Moreniche, które zostały uformowane przez topniejące lodowce w czasach prehistorycznych. Kierując się w stronę północną, jezioro zwęża się, przepływając przez Alpy. Góry mają tu ponad 3000 m n.p.m., a klimat jest łagodny, podobny do śródziemnomorskiego.

OKRES ANTYCZNY

Domy na palach w Lazise i Desenzano - są to miejsca, gdzie można znaleźć ruiny prehistorycznych domów pochodzących z epoki brązu.

Jaskinie Catullo - są miejscem jednej z najważniejszych i najstarszych rzymskich willi północnych Włoch. Znajduje się ona na prawym brzegu przylądku Sirmione.

Muzeum archeologiczne w Salò - na tym terenie odnaleziono ślady rzymskiej nekropolii, muzeum przechowuje wiele znalezisk z tej okolicy.
Punta San Vigilio – znajduje się w północnej części jeziora, obok miasta Garda, gdzie można oglądać wspaniałe znaleziska m.in. z okresu rzymskiego. Po tej stronie jeziora znajdują się również piękna willa, mały kościółek oraz stara gospoda z malowniczym portem. Niedaleko Punta San Vigilio można zobaczyć Baia delle Sirene, ładną, typową zatokę jeziora.
Rocca di Garda – imponujące miejsce, w którym można podziwiać znaleziska z różnych epok, w szczególności odkrytych przez Longobardiego. Rozchodzi się stąd również piękna panorama.

ŚREDNIOWIECZE

Dogana Veneta - budynek z 10 wieku, znajdujący się w pobliżu starego portu w Lazine.
Zamek i mury Lazine - pochodzące z tego okresu budynki należące do rodziny La Scala.
Zamek w Malcesine - zbudowany przez Longobardiego, zniszczony przez Franchi i ponownie odbudowany w 13 wieku przez rodzinę La Scala.
Castello scaligero i Torre dell'orologio w Torri - jest to zamek, będący częścią muzeum etnograficznego, pochodzenie obu budynków datuje się na wiek 14.
Castello scaligero w Sirmione - jest rezydencją ziemską zbudowaną przez Mastino I della Scala w 13 wieku i jest jednym z najważniejszych, średniowiecznych zabytków w Sirmione.

OKRES REPUBLIKI WENECKIEJ

Fortyfikacje w Peschiera del Garda - są to jedne z najpiękniejszych fortyfikacji wokół jeziora. Pochodzące z 14 wieku mury w kształcie Pentagonu są całkowicie otoczone wodą. Znajdujące się wewnątrz murów historyczne centrum jest oddzielone od jeziora Garda i rzeki Mincio dwoma imponującymi bramami starego miasta: Porta Verona i Porta Brescia.

CZASY NOWOŻYTNE

D'Annunzio'S Vittoriale – jest zabytkowym miastem. Zostało ono zbudowane przez poetę Gabriele D'Annunzio i znajduje się w Gardone. Można tam zwiedzić ogrody, muzea, willę poety oraz wiele innych historycznych miejsc.
Baseny termalne w Sirmione - są to gorące źródła wodne w pobliżu jaskini Catullo, odkryte w 1889 roku przez weneckiego nurka zwanego Procopio. Okrycia dokonano na podstawie oznaczenia na mapie w źródle zwanym Boiola.

Pages